Edzésprogram 60+

2024.09.02

Szia! Ottó vagyok, 61 éves.

Mára olyan életvitelt sikerült kialakítanom, amely magába foglalja a helyes táplálkozás és megfelelő fizikai terhelés olyan kombinációját, amely a jelenlegi kondíciómat (is) eredményezte.

Az elmúlt évtizedekben nem szedtem semmilyen gyógyszert, ma sem szedek és egészséges vagyok.

Nyilván felmerül a kérdés: hogyan?

1. Igyekszem hét, vagy több órát aludni.

2. Nem fogyasztok alkoholt, a folyadékbevitelem döntő többségét tiszta víz képezi.

3. Rendszeresen sportolok - erőedzéseket végzek.

4. Megtanultam úgy összeállítani az étrendemet, hogy az áruházakban kapható nagyrészt emberi fogyasztásra alkalmatlan hulladékok közül csak azokat a fogyasztásra alkalmas termékeket vásároljam, amelyek kevésbé, vagy nem mérgezik testemet, szervezetemet.

5. Ügyelek a rostok, ásványi anyagok, vitaminok, fehérjék és szénhidrátok számomra megfelelő arányában történő bevitelére.

6. Igyekszem a minimumra csökkenteni a negatív stresszhelyzetek kialakulásának lehetőségét

Hosszú évekbe telt, amíg mindezt megtanultam és gyakorlatban saját magamon alkalmazva, visszaigazolást nyertem.

Szakmai információ rólam ITT.

Ha a természet, a metabolizmus működésének törvényszerűségéből indulunk ki, semmi érdekeset nem tettem. Elvileg egy átlagos hatvanon túli egészséges férfi vagyok...

Mert: az emberi test megfelelő mennyiségű és minőségű terheléssel, akár 120 évig is tökéletes formában kellene, hogy tudjon maradni. Ha hagynánk. De nem hagyjuk. Életkortól független alapigazság, hogy attól fejlődünk, hogy különféle fizikai terhelések érnek bennünket, amelyekhez a testünk adaptálódik. Ha nincs terhelés (terhelés = régebben harc, halászat, vadászat, ma ezek pótlására sport/edzés), akkor nincs adaptáció, és elindul a visszafejlődés, azaz a leépülés. 

A szabály nagyon egyszerű: rendszeres fizikai terhelés hiányában nincs szükség erős csontokra, izmokra és kötőszövetekre, márpedig feleslegesen nem tart fent a szervezetünk energiaigényes szöveteket. Inkább eltárolja a tápanyagokat zsírpárnák formájában, felkészülve az esetlegesen bekövetkező ínséges időkre. 

Két alapvető dologra van tehát szükségünk ahhoz, hogy formában maradjunk, megfelelő mennyiségű és minőségű TERHELÉSRE, illetve megfelelő mennyiségű és minőségű TÁPANYAGRA. 

Ahogy fiatalon képesek vagyunk a rendszeres, jól felépített edzések hatására látványosan erősödni és állóképességet fejleszteni, úgy az idősebb szervezet is képes erre, pusztán annyi a különbség, hogy idősebb korban már valamivel lassabbak az építő folyamatok, tehát többet kell dolgoznunk azért, hogy fittek és egészségesek maradjunk. 

Valaki, valamikor, valamiért kitalálta azt a marhaságot, hogy az idős embernek kímélnie kell magát, vigyáznia kell a mozgással, bőven elég, ha sétálgat vagy mámi tornára jár (értsd: egy széken ülve ásványvizes palackkal bohóckodik). 

Nos: jó dolog a séta és a mámi torna, ezerszer jobb, mint az inaktivitás, csak az a gond, hogy önmagában nem elegendő ahhoz, hogy életünk végéig megőrizzük funkcióképességünket. Ahogy a 30 éves sem erősödik attól, ha sétálgat (még akkor sem, ha 10 ezer lépést tesz meg naponta) és néha-néha 1-2 kilós súlyzókat emelget, úgy a 60 éves sem!

Akár 30, vagy 80 évesen is képesnek kell lennünk arra, hogy a mindennapokban könnyedén megemeljünk egy 10-15 kilós gyermeket, vagy épp két 5-6 kilós bevásárlószatyrot, méghozzá anélkül, hogy megsérülnénk (mondjuk beállna a derekunk). Mindez csak akkor működik, ha rendszeres edzéssel hozzászoktatjuk a testünket az adott terheléshez. Hozzáteszem: ennél sokkal nagyobb tömeget kell(ene) biztonsággal mozgatnunk, de még ezt a 10-15 kilót is félve írtam le, rettegve a virtuális lincseléstől. :) 

Végre el kellene már engednünk azt az idióta sztereotípiát, hogy idősebb korban már csak kutyát sétáltatni és székes tornázni szabad. 

Sajnos gyakran egy-egy vendéggel innen kell elindulnunk, de ennek pusztán az az oka, hogy korábban nem terhelte magát kellő mértékben és minőségben, tehát fizikálisan jócskán leépült. Ez azonban korántsem jelenti azt, hogy meg is kell, vagy meg szabad állni az ásványvizes palacknál. 

A pl. 1 kilós kézisúlyzó csupán az első lépés, innen építjük majd fel az edzett és egészséges 20-30-40-50-60-70-80 vagy akár 90 éves embert. 

Ha felkeltettem erdeklődésedet az edzések iránt és még nem múltál el 60 éves, jelentkezz a korodhoz illő valamely edzésprogramomba. Az edzésprogramok leírását  ITT találod.

Amennyiben elmúltál 60, jelentkezz a 60+ Edzésprogramba a cikk végén található űrlap segítségével. A jelentkezés elküldését követő 24 órán belül felveszem Veled a kapcsolatot.

A 60 perces edzések ára 25 euró. (Jelentkezz 2024. október 31-ig és minden további edzésed 15 euró lesz!)

(Számlaképes vagyok, az edzés vállalkozók esetén elszámolható személyes kiadásként, alkalmazottak esetén téríthető a Cafiteria keretén belül.)

A terem belépődíja alkalmanként 2,90*-4,50 €.

*Féléves hűségprogrammal, heti három edzés esetén aktuális, heti négy edzés esetén a belépő 2,20 €/alkalom.